Chovatel:hř. Napajedla Zařazen do chovu: 1953Vyřazen z chovu: 1972
Anglický plnokrevník

DIV
*1948
  Lionel xx   West Nor West xx  Parth xx
  Sea Spray xx
  Lisi xx  Simson xx
  Lissy xx
  Diva xx  Simson xx  Sanskrit xx
  Sister xx
  Danaide xx  Sardanapale xx
  Lycisca xx

Div se narodil 4. 3. 1948 v hřebčíně Napajedla po hřebci Lionel z matky Diva po Simson. Otec Lionel byl nejlepším českým plnokrevníkem čtyřicátých let minulého století a matka Diva vítězkou Derby v roce 1946. Div byl ryzák s mírami 173/163/192/20,5. Byl příbuzensky prochován ve druhé a třetí generaci na hřebce Simson. Jeho exteriér byl posuzován rozporuplně. V roce 1950 zvítězil v soutěži krásy dvouletků v německém Hoppegarten, avšak posudky našich odborníků z pozdějších let byly vesměs nepříznivé. To byl možná důvod, proč byl při svém působení v chovu pronásledován nepřízní ze strany zemských hřebčinců. Dalším důvodem mohly být jeho malé úspěchy na rovinové dráze a neúspěšný pokus v Xaverově přeškolit ho na steeplera.
 
VAlbertovci nepřesvědčil ani několika výbornými sportovními potomky (Borec, Granada, Div), z Kladrub nad Labem odešel již po třech měsících, ač zde později někteří jeho potomci přinesli mnoho slávy (Nestor - vítěz Velké Pardubické, Čáka). Dnes je zbytečné soudit, zda se mohl stát zachráncem kladrubského ryzího stáda.
 
Před vyřazením z chovu ho zachránil začínající chov ve Státním statku Dubá. Poté, co i zde zplodil několik vynikajících potomků ve sportu i v dostizích (Sahar, Sádek, Javor), dostal ještě příležitost ve stádě hřebčína Netolice. Od roku 1963 až do své smrti v roce 1972 zde produkoval značné množství potomků, z nichž podstatná část byla exportována či použita v dostizích. Celkový výčet jeho potomků, kteří se uplatnili ve sportu či polokrevných dostizích, by byl velmi rozsáhlý. V Čechách jich mnoho nezůstalo, v povědomí zůstává zejména jeden z nejúspěšnějších koní Jiřího Pecháčka - Dany.
 
V netolickém stádě se dobře uplatnilo několik jeho dcer. V chovu zanechal jen 2 syny. 1057 Div-36 z matky po 1119 Furioso IX byl záhy vyřazen, pro chov byl udržen 102 Div-56 z matky 59 Persian-Galánka (Div 1).
 
čerpáno z knihy MVDr. Vlastimila Sixty Nejvýznamnější plemeníci v chovu českého teplokrevníka
Cavalier Publishing 2006